katarakta

Як виявити і лікувати катаракту у дитини?

Часто дитяча сліпота та інші порушення зору, які викликають слабке бачення навколишніх предметів, можуть бути викликані катарактою. Вона являє собою патологію, викликану помутнінням кришталика, через що зір дитини погіршується. Катаракта може вражати одне око або два відразу. Вибір правильного лікування багато в чому залежить від виду захворювання, часу звернення до фахівця, ступеня тяжкості та віку дитини.

katarakta

Причини появи катаракти в дитячому віці

Існує маса причин, через які у дитини виникає аномалія зору або повна сліпота. Виявити їх буває вкрай складно. Головними причинами, чому у дітей може з’явитися дане захворювання, є:

 1. Інфекції в шлунку. Щоб уникнути таких внутрішньоутробних інфекцій в організм людини вводиться вакцина від краснухи та інших захворювань, які викликають ембріопатіі.
 2. Спадкові фактори, які можуть бути викликані синдромами Лоу, Ленца або Наенса-Хорена (рецесивний ознака). У разі спадковості катаракта може бути розділена на аутомно-домінантну і аутомно-рецесивну.
 3. Патології хромосом. Вони можуть включати в себе синдром котячого крику, спино-церебральну атаксію, трисомії, мікро-донта, вело-кардіо-лицевої та інші синдроми такі, як Martsolf, Маринеско-Шегрена, Hallermann-Штреф-Франсуа, Кілліан-Паллістер-Мозаїка, Czeizel -Lowry та ін.
 4. Порушення метаболізму, пов’язані з мутацією гена, захворювання, які викликають порушення роботи залоз, цукровий діабет, молочний ацидоз і ін.
 5. Наслідки променевої терапії.
 6. Недоношенность в період вагітності, що призводить до транзитного помутніння шва кришталика в задній частині.

Класифікація вродженої катаракти

До таких видів захворювання відносяться:

 1. Полярна катаракта. Такий вид катаракти вражає кришталик і його капсулу. У більшості випадків полярна катаракта буде двосторонньою.
 2. Капсульна катаракта пов’язана з помутнінням кришталика. Як правило, її поява пов’язана із запальними захворюваннями матері в період вагітності.
 3. Шарувата катаракта є найпоширенішим видом катаракти у дітей. Вона оточує ядро ​​кришталика і найчастіше має спадковий характер.
 4. Ускладнена катаракта виникає внаслідок таких захворювань, як краснуха, діабет, порок серця, що вражають організм дитини.
 5. Повна катаракта розвивається у дитини ще в утробі матері в період інтенсивного розвитку плоду або в перші місяці появи. Такий вид пов’язаний з абсолютним помутнінням кришталика, що викликає у малюка повну сліпоту.

Лікування катаракти в ранньому віці

Як би не хотілося батькам і медичним фахівцям, але поки не вдається знайти медикаментозний засіб, за допомогою якого можна було б вилікувати катаракту у дітей і дорослих. Тому для видалення цього захворювання потрібне оперативне втручання. Якщо під час обстеження малюка була виявлена ​​катаракта, то не варто хвилюватися. Чим раніше діагностувати катаракту у дитини, тим ефективніше можна буде підібрати лікування. Вибравши індивідуальне лікування катаракти, можна уникнути таких ускладнень, як повна сліпота.

Під час діагностування може виявитися, що локалізація і розмір порушення не становить загрози для розвитку зору малюка і тому хірургічне втручання буде не потрібно. Але якщо під час огляду у лікаря-офтальмолога малюкові був поставлений такий діагноз, як катаракта, батькам рекомендується постійно спостерігати за зором своєї дитини. Як тільки вона почне заважати нормальному розвитку зорової системи, її відразу ж потрібно видаляти. Пацієнту потрібно звертатися до лікаря негайно.

Сучасним і найбільш безпечним методом видалення катаракти у дітей вважається факоемульсифікація. Під час проведення цієї операції створює невеликий розріз, розмір якого сягає до 3 мм. Після цього використовується ультразвук, завдяки якому помутнілий кришталик перетворюється на емульсію і виводиться з ока.

Перед операцією пацієнта обов’язково потрібно перевірити на відсутність протипоказань і важких патологій органів. Якщо їх не буде виявлено, то може бути проведена імплантація інтраокулярної лінзи. Імплантат вводиться в капсулу замість помутнілого кришталика. Щоб помістити лінзу в око, використовується той же мікророзріз, а сама лінза складається. Коли вона буде поміщена в капсулі, то вона самостійно розвернеться і прийме потрібне положення, мі надійно фіксується в капсулі.

В якому віці можна проводити операції з видалення катаракти?

Мутний кришталик, що викликає катаракту, можна видаляти у віці малюка від 2-х місяців. Вставляти імплантат в такому віці не можна. Потрібно почекати мінімум до 4-х років, коли зорова система буде більш сформованою.

Післяопераційний період

Коли операція з видалення катаракти була успішно проведена, накладення швів не потребується. Розріз самостійно герметизується, що не вимагає перебування в лікарні. Винятком стає операція з видалення катаракти з обох очей. У такому випадку дитина повинна бути госпіталізована з подальшим отриманням контактної корекції зору.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>