Око та ІОЛ

Головна \ Око та ІОЛ

ІОЛ та оптична система ока

Око складається з оптичної частини (рогівка + кришталик) та світлочутливої системи (сітківка + зоровий нерв). Світло проходить через рогівку і кришталик та фокусується на сітківці, де зображення далі через зоровий нерв передається в мозок.

Рогівка та кришталик є оптичними лінзами. Будь-яка оптична лінза має основну характеристику — оптичну силу та фокусну відстань. Фокусна відстань- це відстань, на якій формується чітке зображення того, що проходить крізь лінзу.

Фокусна відстань залежить від оптичної сили. Звичайні недосконалі оптичні лінзи мають так звану сферичну аберацію. Сферична аберація — дефект зору, що з’являється, коли промені світла, що проходять через лінзу, фокусуються не в одній площині (на фокусній відстані): частина променів фокусується ближче (позитивна сферична аберація) або далі(негативна сферична аберація). Промені, що фокусуються перед фокусною площиною  і ті, що фокусуються за нею, потрапляють на сітківку як розмите зображення.

Так працює лінза із сферичною аберацією. Промені світла, що фокусуються перед або після фокальної площини створюють додаткові зображення на сітківці, знижуючи контрастність зображення через дефокус променів.

Лінза, яка сконструйована таким чином, що всі промені світла фокусуються на одній площині називається асферичною, тому що вона не має сферичної аберації.


Якщо оптична система складається із декількох лінз, в ідеалі всі лінзи мають бути асферичними, щоб зображення  було ідеальної якості. Якщо в оптичній системі лінзи є сферичними, то загальна аберація оптичної системи складається із суми аберацій кожної лінзи. Також важливим фактором є розміщення лінз — всі лінзи оптичної системи мають бути розміщені на одній оптичній осі(центри всіх лінз мають бути на одній лінії із точкою фокусу).

Наше око побудовано таким чином, що рогівка є сферичною лінзою із позитивною сферичною аберацією. Кришталик молодої людини є сферичною лінзою із негативною сферичною аберацією. Центри рогівки, кришталика та основна фокальна точка ока співпадають, тому позитивні сферичні аберації рогівки компенсуються до нуля негативними сферичними абераціями кришталика, і зір молодою людини є ідеальним і найконтрастнішим.

Як Ви вже знаєте, сучасні ІОЛ є сферичними, та асферичними. Але потрібно знати, що є 3 типи асферичних ІОЛ:

  1. Асферична ІОЛ з нульовими сферичними абераціями
  2. Асферична ІОЛ з негативними сферичними абераціями середнього ступеня
  3. Асферична ІОЛ з негативними сферичними абераціями високого ступеня

Звичайна ІОЛ, яку називають «сферичною» має позитивні сферичні аберації різного ступеня, що залежить від якості обробки поверхні виробником. Комбінація позитивних сферичних аберацій рогівки із різними типами ІОЛ дає різні результати якості зображення на сітківці, тому обираючи ІОЛ для себе Ви маєте розуміти, який саме тип асферичності є у запропонованій Вам ІОЛ, та розуміти, який результат якості зору Ви можете очікувати.

Імплантація звичайної сферичної ІОЛ із позитивними сферичними абераціями приведе до найбільшої кількості сферичних аберацій в оці, тому що до позитивних сферичних аберацій рогівки додаються позитивні сферичні аберації лінзи.  Але така лінза може бути показана пацієнтам із нестандартною рогівкою або пацієнтам після лазерної корекції зору.

Імплантація асферичної ІОЛ з нульовими сферичними абераціями дасть кращу якість зображення, ніж із звичайною сферичною аберацією, тому що у Вас в оці залишаться тільки позитивні аберації рогівки, які забезпечать покращену глибину різкості.

При імплантації асферичної ІОЛ з негативними абераціями середнього ступеня лише частина позитивних аберацій рогівки буде компенсована негативними абераціями ІОЛ. При імплантації такої ІОЛ треба розуміти, що це певний компроміс якості зору, адже компенсується лише частина аберацій рогівки. Імплантація асферичної ІОЛ з негативними абераціями високого ступеню, що повністю компенсують позитивні сферичні аберації рогівки надасть найкращу якість зору і найкращий контраст, тому що оптична система ока з такою лінзою не буде мати сферичних аберацій.

Таблиця сферичних  аберацій

Зробивши діагностику Ваших очей, Ваш лікар пояснить, який тип асферичної ІОЛ може бути найкращим для Вас, або залишить це на Ваш вибір, якщо у Вас немає протипоказань до будь-якого типу.

Задати питання