glaukoma-pri-saxarnom-diabete

Цукровий діабет і розвиток катаракти

За світовими дослідженнями, найбільш поширеним захворюванням, яке вражає весь організм, є цукровий діабет. Кількість хворих з кожним роком неухильно зростає, а вікова планка падає.

Поряд з основними симптомами нездужання, під впливом хвороби активно прогресує ураження судин головного мозку, рук, ніг, серця і навіть сітківки ока. У зв’язку з млявим перебігом хвороби, найчастіше хворий досить пізно відзначає симптоми, в той час, як діабет уже спровокував ускладнення. При несвоєчасному медикаментозному втручанні хвороба призводить до крайнього ступеня руйнування організму і навіть смерті.

Лікарі стверджують, що одним з перших симптомів та індикаторів порушення роботи організму, внаслідок хвороби, є порушення зору у всіх його проявах: пресбіопія (далекозорість), кон’юнктивіт, ячмені та інші захворювання. Ці захворювання, на відміну від стандартних, майже не піддаються лікуванню, стабільно прогресуючи і вводячи хворого в важкий стан.

Найчастіше ускладнення, викликані цукровим діабетом, помічені занадто пізно, призводять до ретинопатії. Викликане діабетом, дане ускладнення повністю вражає сітківку і призводить до сліпоти. Якщо вчасно звернути увагу на симптоми і почати лікування, процес можна тримати під контролем. Серед інших офтальмологічних захворювань, що виникли через цукровий діабет, найчастіше діагностують глаукому і катаракту.

glaukoma-pri-saxarnom-diabete

Діагностика катаракти: як виявити хворобу?

Катаракта — це часткове або повне помутніння кришталика ока. У цьому випадку катаракта прогресує в десятки разів швидше, ніж при відсутності ЦД. Крім того, хвороба значно гальмує процес одужання, а іноді навіть унеможливлює хірургічне втручання з видалення катаракти.

Основні ознаки та симптоми катаракти при цукровому діабеті:

  • різке зниження зору;
  • розпливчастий текст, складності в роботі з дрібними елементами;
  • затуляюча «плівка», «затуманений» зір;
  • каламутність кришталика ока.

Пам’ятайте: як тільки людині ставиться діагноз «цукровий діабет», необхідно тут же проконсультуватися у офтальмолога, щоб уникнути ускладнень!

Як лікують помутнілий кришталик у хворих на ЦД?

Вже при первинному огляді хворого на цукровий діабет, офтальмолог може виявити наявність і ступінь складності катаракти, а також призначити відповідне лікування.

Базові стандартні тести складаються з перевірки стану очного дна, визначення гостроти зору, а також фіксація кордонів зору. Всі процедури виконуються з використанням спеціального обладнання, яке дозволяє повністю оглянути очне дно і сітківку.

Лікування ділиться на кілька етапів:

Приведення в норму цукру в крові. До тих пір, поки рівень цукру не буде в нормі, ні про яке втручання не може бути і мови. Для стабілізації необхідно в індивідуальному порядку підібрати з доктором курс інсулінотерапії, збалансовану дієту і більше активного способу життя.

Після нормалізації необхідне невідкладне хірургічне видалення пошкодженого кришталика та імплантація гнучкої прозорої лінзи. Зволікання може призвести до погіршення зору і ускладнень.

Операція проводиться за допомогою новітнього ультразвукового устаткування і без накладання швів. Через мікророзріз 3 мм подрібнена кришталикова маса виводиться, а на її місце ставиться м’яка лінза. Вся процедура займає близько 20 хвилин і проводиться під місцевим наркозом. Необхідності в госпіталізації пацієнта немає, оскільки значних пошкоджень, і регенерація відбувається в лічені дні.

Профілактика катаракти: як не допустити сліпоту?

Сам по собі цукровий діабет — дуже небезпечне захворювання, і наслідки та ускладнення, які він спричиняє, деколи бувають непоправними. Для того щоб не допустити розвитку супутніх хвороб, зокрема офтальмологічних, слід дотримуватися кількох профілактичних порад:

  • Незалежно від тривалості і форми протікання хвороби, необхідно проходити комплексний офтальмологічний огляд не рідше, ніж 2 рази на рік. Це допоможе виявити хворобу на ранніх стадіях і запобігти її розвитку.
  • Стабільний показник цукру в крові значно знижує ризик виникнення захворювань;
  • При найменших проявах симптомів катаракти або якихось інших офтальмологічних захворювань, необхідний терміновий аналіз у лікаря;
  • Обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем, який зможе призначити відповідний курс лікування. Найчастіше він складається з курсів полівітамінів з великим вмістом амінокислот, антиоксидантів і засобів, що очищають і зміцнюють судини. Такі комплекси допоможуть стабілізувати загальний стан організму. Спеціальні продукти для поліпшення зору (чорниця, морква, трави, смородина) можна вживати тільки з дозволу спеціаліста.

Виходячи з порад, можна сказати, що панацеї від хвороби не існує, проте дієтичне правильне харчування, постійний рух, спорт і стабільний контроль у лікарів допоможе тримати стан організму в нормі.

Слідкуйте за своїм цукром, більше займайтеся «спокійним» спортом, не відступайте від запропонованої дієти і насолоджуйтеся життям. Тільки так можна відчути себе рівним членом суспільства, без щоденних візитів до невропатолога, офтальмолога, ендокринолога і ряду інших лікарів. Завжди легше запобігти можливим ускладненням, ніж лікувати їх, тим більше що на тлі цукрового діабету вони розвиваються дуже стрімко і майже не піддаються ремісії.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>