Типи ІОЛ

Головна \ Типи ІОЛ

Які бувають інтраокулярні лінзи

Ви вже знаєте що таке інтраокулярна лінза, і ми відразу можемо перейти до типів ІОЛ: які вони бувають і чим відрізняються.

katarakta_13

Штучні лінзи відомих виробників можуть відновлювати від 1 до 3 складових факторів гарного зору, забезпечуючи наступні функції:

Складовий  фактор гарного зору Функція ІОЛ, що його забезпечує
1. Ви добре бачите вдалину без окулярів 1. Монофокальна функція
2. Ви добре бачите зблизька і на середній відстані без окулярів 2. Мультифокальна функція
3. Ви добре бачите рельєфні предмети на певній відстані 3. Асферична функція ІОЛ з нульовими сферичними абераціями
4. Констрастна чутливість 4. Асферична функція ІОЛ з негативними сферичними абераціями
5. Нічний (сутінковий) зір 5.  Асферична функція з негативними сферичними абераціями
6. Кольоросприйняття 6. Повна прозорість ІОЛ для здорової сітківки
7. Геометрична коректність (Відсутні геометричні спотворення предметів) 7. Торична функція

Жодна ІОЛ не може відновити всі 7 факторів, тому що гарне відновлення одних функцій погіршує якість відновлення інших.

Види ІОЛ

Всі сучасні ІОЛ поділяються на 2 головних типи:

 • Ті, що потребують носити окуляри ⇒ монофокальні.
 • Ті, що не потребують носити окуляри ⇒ мультифокальні та акомодуючі.
 1. Монофокальний  тип — відновлюють гострий зір без окулярів на одній фіксованій відстані, найчастіше вдалину. Тому для роботи за комп’ютером або читання Вам потрібно буде одягати окуляри.
 2. Мультифокальний тип — відновлюють гострий зір вдалину, на середній та малій відстані. Тому Вам не доведеться одягати окуляри для гарного зору. Але така можливість призводить до певного зниження якості сутінкового зору і зору вночі.

В класі ІОЛ, які не потребують окулярів, є це так званий Акомодуючий тип ІОЛ — які створені таким чином, що можуть змінювати своє положення в оці, частково відновлюючи ефект акомодації молодого здорового ока. Такі лінзи на відміну від мультифокальних мають одну фокальну відстань, тому контрастна чутливість не погіршується так сильно, як з мультифокальними ІОЛ. Враховуючи ці фактори, така лінза може бути Вашим вибором, але треба зазначити, що глибина акомодації таких ІОЛ не настільки широка, як глибина фокусу мультифокальних лінз, тому пацієнти з такими ІОЛ можуть мати певні труднощі у читанні на малих відстанях.

Такі лінзи вийшли на світовий ринок порівняно недавно, і тому серед професіоналів є різні думки і досвід, наскільки стабільно працює заявлена виробниками функція акомодації. Також приймаючи до уваги складну конструкцію таких ІОЛ, треба знати, що її складніше імплантувати. Тобто потрібно розуміти, що це відносно нова технологія, і Ви можете не отримати всіх заявлених переваг стабільно у часі.

Кожна з цих ІОЛ може бути наділена однією чи декількома із наступних покращуючих функцій для найкращого відновлення зору:

В різних джерелах  часто можна знайти інформацію, що наведені вище опції є окремими типами ІОЛ:«асферичні», «торичні» , «жовті».  Однак вони є лише певними модифікаціями одного чи іншого типу лінз — які потребують окуляри або які окуляри не потребують.

Асферична опція — завдяки асферичному дизайну лінзи Ваш зір буде яскравішим і чіткішим в умовах поганого освітлення. Також покращиться контрастна чутливість. Залежно від оптичних особливостей асферичної лінзи Ви можете отримати або кращу глибину різкості або найкращий контраст. Варто ретельно обдумати, що важливіше для Вас, та обрати лінзу із потрібними характеристиками.

Наступні опції можуть бути додані до будь-якої ІОЛ — як до монофокальної так і до мультифокальної, якщо у Вас є відповідні медичні протипоказання.

Торична опція — це специфічна модифікація лінзи для тих пацієнтів, які мають астигматизм високого ступеню, який впливає на гостроту зору (такі пацієнти носять окуляри з коригувальними «циліндрами»). Наявність в ІОЛ функції компенсації рогівкового астигматизму не веде до погіршення інших функцій зору, та  використовується тільки при наявності медичних показань.

Опція жовтого фільтру — це певна модифікація лінзи, і хоча її часто окреслюють як певний окремий клас ІОЛ, треба розуміти що це специфічна модифікація лінзи.

Як ми писали раніше, природний кришталик з віком стає жовтішим, тому існує 2 думки про жовтий фільтр:

 1. Це природний захист сітківки який треба залишити.
 2. Це звичайне вікове погіршення кришталика, яке треба скоригувати.

Якщо у Вас спостерігається ВМД, Ви бажаєте отримати потенційний додатковий захист сітківки або бачити світ у більш м’яких, теплих кольорах. лікар може порадити ІОЛ з жовтим фільтром. Але треба пам’ятати, що наявність жовтого фільтру знижує кількість світла, що потрапляє на сітківку, а також жовтий фільтр блокує синю частину спектру, який є важливим для зору у темряві і тому якість зору у сутінках або вночі буде гірша, ніж у ІОЛ без такого фільтру.

Узагальнюючи, Ви можете зробити наступні висновки:

 1. Зір на далекій відстані із поганою контрастною чутливістю відновить майже будь-яка ІОЛ
 2. За можливість взагалі відмовитись від окулярів треба позбавитись найвищої якості контрастної чутливості та ідеального зору у сутінках та у темряві
 3. Для покращення якості зору треба обирати ІОЛ з наявністю асферичної опції. Залежно від потреб Ви можете обирати різні варіанти асферичних лінз для досягнення кращої глибини різкості або найкращого контрасту і нічного зору.
 4. Торична функція для корегування астигматизму може бути присутньою у будь-якій ІОЛ. Вона не погіршує інші складові гарного зору, а тільки корегує проблему рогівкового астигматизму, якщо він є у Вас.
 5. Функція жовтого фільтру може бути додана до будь-якої ІОЛ, але її наявність також погіршує зір у сутінках та у темряві. Але якщо Ви підтримуєте точку зору про захисні функції жовтого фільтру, або ви віддаєте перевагу більш теплим кольорам*, це може бути ІОЛ для Вас. Але треба розуміти, що Ви будете бачити гірше в умовах поганого освітлення.

* різниця у сприйнятті кольорів стане непомітною через короткий час після операції завдяки механізму нейроадаптації — коли Ваш мозок адаптується до певного спектру кольорів, і Ви починаєте з часом сприймати те що Ви бачите як природну та гарну картину.

Дізнатися яку ІОЛ обрати можете тут. Також ви отримаєте детальний опис обраних функцій лінзи та зможете самостійно вирішити котра з них підходить для вас найкращим чином.

Задати питання