Що таке катаракта?

Головна \ Що таке катаракта?

Що таке катаракта?

Око людини — складна оптична система, роботу якої можна порівняти з роботою фотоапарата. Спочатку промені світла проходять крізь рогівку і зіницю та потрапляють на кришталик ока. Кришталик є природною лінзою, яка заломлює світло і фокусує його на сітківці. Якщо він неправильно фокусує промені світла, то зображення на сітківці формується неправильно, що призводить до погіршення зору.

Помутніння кришталика

Катаракта — це зміни природного кришталика ока, який втрачає свою прозорість внаслідок вікових змін в структурі білків, з яких він складається. Помутнілий кришталик втрачає свою здатність правильно фокусувати світлові промені на сітківці, в результаті чого формується розмите нечітке зображення. З часом хвороба прогресує, помутніння збільшуються, і людина поступово повністю втрачає зір.

Типи катаракти

Захворювання класифікується за ступенем локалізації помутніння кришталика:

Ядерна. Найбільш часто зустрічається тип захворювання, при якому вражена центральна частина кришталика.

Коркова. Помутніння в корі, що покриває кришталик.

Субкапсулярна. Помутніння в передній або задній частині капсули кришталика. Даний вид катаракти розвивається дуже швидко.

Причини розвитку захворювання

Фактори, що сприяють розвитку катаракти ока:

 • різні захворювання очей (короткозорість, глаукома);
 • генетична схильність;
 • цукровий діабет;
 • ендокринні розлади;
 • травми ока;
 • опромінення;
 • токсичні отруєння ртуттю, Дінітрофенол та ін .;
 • підвищена радіація, несприятлива екологія;
 • куріння.

Як катаракта впливає на зір

Коли захворювання тільки починає розвиватися, помутніння кришталика можуть бути незначними, і ви можете не помітити яких-небудь змін у своєму зорі. Катаракта ока, як правило, розвивається повільно, тому зір погіршується поступово. З часом кришталик втрачає свою прозорість і повільно змінюється на жовтувато-коричневий колір, додаючи коричневий відтінок всьому, що ви бачите. Такі зміни спочатку можуть не викликати серйозних проблем із зором і не доставляти незручностей у повсякденному житті, але з часом, ви можете помітити, що вже складно читати або виконувати якісь інші дії, розрізняти кольори.

Симптоми

 1. При катаракті людина бачить, ніби через запітніле скло або падаючу воду.
 2. Виникають труднощі при письмі, читанні, роботі з деталями (наприклад, стає дуже складно вставити нитку в голку).
 3. При розвитку хвороби більш гостро відчуваються плями, штрихи, смужки, миготіння, навколо предметів при яскравому світлі з’являються ореоли, зображення двояться.

Що робити при виявленні ознак захворювання

Якщо Ви або ваші близькі, помітили наявність симптомів катаракти, то варто негайно звернутися до офтальмолога.

Поставити правильний діагноз може тільки спеціаліст.

Лікування можливе лише хірургічним шляхом. Медикаменти лише ненадовго зможуть затримати помутніння кришталика. Якщо хтось буде пропонувати консервативне лікування — будьте обережні та зверніться до іншого фахівця.

Коли катаракта починає розвиватися

Термін «вікова» катаракта трохи вводить в оману. Але це не означає, що захворювання розвивається тільки у пенсіонерів. Насправді, помутніння кришталика часто зустрічається вже в досить молодому віці.

Катаракта очей найпоширеніша причина втрати зору у людей старше 50 років і є основною причиною сліпоти в світі.

Ризик розвитку катаракти значно вище, якщо у Вас діабет, проблеми з тиском, якщо Ви приймаєте стероїдні або гормональні препарати, палите. Негативний вплив на зір має також і тривалий вплив сонячних променів або перебування без захисту очей в солярії.

Трохи статистики

За статистикою офтальмологів, у 12% людей дозрівання катаракти відзначається швидким прогресом. Від моменту розвитку хвороби до практично повного помутніння кришталика, коли вже просто необхідно хірургічне втручання, проходить 4-6 років.

У 70% людей захворювання розвивається за 6-10 років. Також необхідно терміново оперувати очі.

У 15% пацієнтів катаракта прогресує повільно — 10-15 років.

Діагностика катаракти

Для виявлення використовуються наступні методи:

Біомікроскопія — огляд зі спеціальною щілинною лампою, яка за допомогою світла і оптичного зрізу дає можливість виявити найдрібніші відхилення.

Візометрія — діагностика зору за допомогою проектора знаків або таблиці.

Лікування

Лікування катаракти можливе тільки хірургічним шляхом з подальшою імплантацією інтраокулярної лінзи. Сучасні офтальмологічні клініки використовують метод факоемульсифікації. Суть операції полягає у видаленні помутнілого кришталика й імплантації лінзи. Операція нескладна і пацієнт зможе повернутися відразу додому.

Профілактика катаракти

Кожні 2-3 роки необхідно відвідувати офтальмолога, а людям старше 55-ти років — кожні 1-2 роки. Звичайно, чудодійного засобу для профілактики катаракти очей поки немає, але правильне харчування, відмова від куріння допоможуть уберегти зір.
Якщо вчасно не почати лікування, то людина повністю втрачає зір — саме катаракта є найпоширенішою причиною сліпоти в усьому світі.

Задати питання